Estate of Margaret Nagy Mcfadden
Opinion
NON-PRECEDENTIAL DECISION - SEE SUPERIOR COURT I.O.P. 65.37 ESTATE OF MARGARET NAGY IN THE SUPERIOR COURT OF MCFADDEN, DECEASED PENNSYLVANIA APPEAL OF: RONALD MCFADDEN
No. 2918 EDA 2015
Appeal from the Decree Entered July 17, 2015 and the Order Entered August 25, 2015 in the Court of Common Pleas of Philadelphia County
Orphans' Court at No.: 608 DE 2005
BEFORE: GANTMAN, P.J., FITZGERALD, J.,* and PLATT, J.** JUDGMENT ORDER BY PLATT, J.: FILED JUNE 15, 2016
Appellant appeals from the decree of the Orphans’ Court docketed on July 17, 2015, and the order of August 25, 2015, overruling his exceptions as untimely. For the reasons set forth below, we quash.
We briefly note that this appeal arises out of a long-running dispute regarding the estate of Margaret Nagy McFadden (decedent), who died intestate on December 26, 2003. At issue is the disposal of her residence in Philadelphia. Appellant is the decedent’s son; he resides in the residence and has vehemently opposed its proposed sale. In November 2014, the Administrator D.B.N. of the estate filed a petition with the Orphans’ Court, averring that Appellant was not cooperating with the sale of the residence. On July 17, 2015, the Orphans’ Court issued a decree directing Appellant’s compliance. On August 10, 2015, approximately twenty-five days later, Appellant filed exceptions. On August 25, 2015, the Orphans’ Court overruled his exceptions as untimely. The instant appeal followed.1
The Orphans’ Court concludes that this appeal is untimely. (See Orphans’ Court Opinion, 1/06/16, at 8-10). We agree.2
Timeliness of an appeal is a jurisdictional question. “When a statute fixes the time within which an appeal may be taken, the time may not be extended as a matter of indulgence or grace.” Commonwealth v. Pena, 31 A.3d 704, 706 (Pa. Super. 2011) (citation omitted). Our Rules of Appellate Procedure mandate that the notice of appeal “shall be filed within [thirty] days after the entry of the order from which the appeal is taken. Pa.R.A.P. 903(a).” Commonwealth v. Perez, 799 A.2d 848, 851 (Pa. Super. 2002) (internal quotation marks omitted). We strictly construe time limitations on filing appeals. See id.
Here, we look to Rule 7.1 of the Pennsylvania Orphans’ Court Rules, which provides in relevant part: “[e]xcept as provided in Subdivision (e) . . . no later than twenty (20) days after entry of an order, decree or adjudication, a party may file exceptions to any order, decree or adjudication[.]” Pa.O.C.R. 7.1(a). Thus, while the rule does not require the filing of exceptions, if filed, a party must file them within twenty days to extend the appeal period. See id.
Here, the Orphans’ Court entered its decree on July 17, 2015. Appellant’s exceptions were due on or before August 6, 2015. See Pa.O.C.R. 7.1(a). However, Appellant did not file them until August 10, 2015, and the Orphans’ Court dismissed them as untimely. Because the exceptions were untimely, the thirty–day appeal period began to run from the date the court docketed its order on July 17, 2015. See Pa.O.C.R. 7.1 Explanatory Note. Therefore, Appellant’s notice of appeal was due on or before August 17, 2015.3 Appellant did not file the notice of appeal until September 15, 2015. Thus, Appellant’s failure to file the notice of appeal within thirty (30) days of the decree divests this Court of appellate jurisdiction. See id.; see also Pena, supra at 706. Accordingly, we quash this appeal.
Appeal quashed.
Judgment Entered.
Joseph D. Seletyn, Esq.
Prothonotary Date: 6/15/2016
Case-law data current through September 30, 2026. Source: CourtListener bulk data.